Loading...

5 rzeczy, które trzeba zobaczyć w Mediolanie

Powiedzmy, że masz 48 godzin na to, by poznać Mediolan. Te dwa dni mogą być dla Ciebie początkiem naprawdę fajnej włoskiej przygody.

Do Mediolanu leci się niecałe dwie godziny, a można tam przepaść na kolejnych sto. Słynne włoskie lody, pizza i kawa. Piłkarskie derby Mediolanu, stadion San Siro i autograf od Alessio Romagnoli czy Suso. Wysiadasz na lotnisku Linate i tak naprawdę możesz już właśnie w tym momencie zacząć podziwiać miasto.

 

Zostaw bagaż w hotelu. Wypij prawdziwą włoską kawę. I z mapą w dłoni znajdź pierwszy punkt wycieczki.

 

  1. Katedra Duomo. Legendarna gotycka Katedra Mediolańska pw. Narodzin św. Marii. Jeśli jej szukasz (a na pewno ciężko ją przegapić, bo ma ponad 100 metrów wysokości), znajdziesz ją na Piazza del Duomo, centralny punkt Starego Miasta. A teraz kilka ciekawostek, dzięki którym zapragniesz zobaczyć tę budowlę na własne oczy: budowa Katedry trwała 427 lat. Jest pięcionawowa, a jej dopracowane wnętrze zachwyca rzeźbami, tysiącami kolorowych szkieł składających się na zachwycające wiraże. To właśnie tam Napoleon postanowił koronować się na królowa Włoch. Na szczycie Katedry znajduje się taras widokowy, z którego można przy dobrej pogodzie zobaczyć Alpy.
  2. Nie namawiamy Cię na wizytę w centrum handlowym – szkoda czasu! Ale jest jedno miejsce, które każda osoba odwiedzająca Mediolan musi zobaczyć. Chodzi o Galleria Vittorio Emanuele, czyli pasaż otworzony w 1877 roku, wtedy właśnie Mediolan został nazwany przemysłową stolicą Włoch. Ale nie chodzi tylko o zakupy – właśnie tam zobaczysz posągi sławnych Włochów, jak Galileusza czy Dantego. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych i monumentalnych elementów miasta. Robi wrażenie!
    Przechadzając się po pasażu, zwróć uwagę na restauracje i kawiarnie. Na przykład Biffi, tam nie tylko odpoczniesz po długim zwiedzaniu, ale znajdziesz też świetny punkt obserwacyjny. Nic nie pokaże charakteru danego miejsca, jak ludzie, którzy się w nim znajdują. Zamów espresso i przyjrzyj się ludziom, którzy, tak jak Ty, dopiero poznają Mediolan.
  3. Jeśli w Twojej głowie kiełkuje myśl o zobaczeniu ,,Ostatniej Wieczerzy’’ Leonarda da Vinci, to dobry czas, aby zarezerwować termin przyjazdu. Zanim na własne oczy zobaczycie to ścienne malowidło, zapamiętajcie, że artysta tworzył je w latach 1495-1498, na zamówienie księcia Mediolanu Ludwika Sforzy. Na uwagę zasługuje proporcja oraz symetria, ale też fakt, że renowacja fresku jest bardzo trudna, prace konserwatorskie, zakończone w 1999 roku, trwały pięć razy dłużej niż samo malowanie ,,Ostatniej wieczerzy’’. Jeśli nie chcesz stać w długiej kolejce, pamiętaj, by zarezerwować bilet z odpowiednim wyprzedzeniem!
  4. L’Orto Botanico di Brera to ogród botaniczny położony przy obserwatorium astronomicznym w Mediolanie. Idealne miejsce dla osób, które szukają chwili wytchnienia, chcą odpocząć i podziwiać ponad 300 gatunków roślin tam zebranych.
  5. Zamek Sforzów to i cel, i pretekst, by zobaczyć w drodze do niego kilka naprawdę ładnych rzeczy. Przede wszystkim fontanna, wokół której zbierają się mieszkańcy miasta. Muzeum Castello Sforzesco, w której znajduje się ,,Pieta Rondanini’’, czyli słynne dzieło Michała Anioła. Na zmęczonych turystów czeka park Sempione, położony przy Zamku Sforzów. To tam znajduje się Torre Branca, czyli drugi najwyższy budynek w Mediolanie.

 

To tylko 5 punktów. Wystarczająco jednak, by poczuć klimat wyjątkowego Mediolanu, by posłuchać o historii tego miasta, odkryć jego najpiękniejsze punkty, popatrzeć na ludzi i poczuć apetyt na więcej.

Ti vediamo!

 

By | 2017-11-21T06:57:25+00:00 Listopad 21st, 2017|Uncategorized|