Loading...

Słodka końcówka karnawału – czyli jak reszta świata celebruje „Tłusty Czwartek”

Tłusty Czwartek, to święto nie tylko wszystkich łasuchów i fanów pączków, ale również sygnał, że powoli kończy się karnawał i jeśli szaleć, to właśnie teraz. W Polsce głównym atrybutem tego dnia jest pączek, ale jak obchodzi ten dzień reszta świata? Przeczytajcie jak celebruje się ten czas w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, a także w Rosji!

WIELKA BRYTANIA

W czasie gdy Polacy prześcigają się w coraz to nowych pomysłach na stworzenie pączka idealnego, w Wielkiej Brytanii ludzie ustawiają się w kolejce do… biegu z naleśnikiem. To właśnie słynne „pancakes” królują w Naleśnikowy Wtorek, czyli odpowiednik naszego Tłustego Czwartku. Wiąże się to z tradycją, która mówi, iż podczas Wielkiego Postu należy ograniczyć spożywanie mleka, masła oraz jajek. Stąd właśnie naleśniki, które jak wiemy są bogate w te produkty. I to właśnie naleśnikowe święto jest popularne na Wyspach Brytyjskich, a podczas niego organizowane są „pancake race”, czyli biegi połączone z podrzucaniem naleśnika na patelni.

NIEMCY

Z kolei w Niemczech ostatni czwartek karnawału nazywany Schmotziger Donnerstag, choć nie zakłada niczego specjalnego do jedzenia, to wiążę się z przebieraniem w barwne kostiumy. Tego dnia przebrane kobiety wchodzą do ratuszy miasty, aby obciąć mężczyznom krawaty i dostać klucze do bram miasta. Ma to na celu podkreślenie władzy przez płeć piękną. Niemalże w każdym miasteczku odbywają się parady, dzieci mają wówczas dzień wolny od szkolnych zajęć, a mieszkańcy chodzą przebrani – szczególnie piekarze i cukiernicy, których można spotkać najczęściej przebranych za… czorta.

FRANCJA

Podobnie jak Brytyjczycy, mieszkańcy Francji również za dzień świętowania wybrali wtorek. Mardi Gras, czyli Tłusty Wtorek jest świętem, podczas którego nie tylko zajadają się oni naleśnikami z pysznymi konfiturami i kremami, ale także goframi, faworkami i pączkami. To dzień, w którym wszystkie słodkie łakocie są zalecane, a im bardziej tłuste, tym lepiej. Oprócz kulinarnych przyjemności, jest to również dzień barwnych pochodów i defilad. Francuzi przebierają się za legendarne lub fikcyjne postacie, idą wspólnie przez miasto przy dźwiękach muzyki, a po zakończeniu parady specjalne jury wybiera najbardziej oryginalne kostiumy.

ROSJA

Z kolei prawosławne ostatki obchodzone w Rosji zwane „Maslenicą” trwają, aż tydzień. Świętujący przez cały ten czas objadają się blinami z kawiorem, owocami, miodem lub konfiturami. Moment kulminacyjny przypada na czwartek – wówczas mieszkańcy pieką wspólnie gigantyczny blin o powierzchni 150 metrów kwadratowych. Aż chciałoby się spróbować!

Jak widać, choć w wielu krajach Tłusty Czwartek świętuje się nieco inaczej, to jednak wszystkie te kraje łączy jedno – pyszne jedzenie pod postacią tłustych i słodkich wypieków!

By | 2018-02-08T19:44:32+00:00 Luty 8th, 2018|Uncategorized|