Loading...

Murale piłkarskie na świecie

Graffiti mogą być dziełami sztuki i często tak właśnie są postrzegane. Już nie wandalizm, a sztuka. Już nie coś, co trzeba jak najszybciej zamalować, a bardziej dzieła, które trzeba zobaczyć, którym chce się robić zdjęcia na pamiątkę.

Te odnoszące się do piłki nożnej są pełne emocji, historii i przesłania. Są dynamiczne, ale też upamiętniają znakomitych sportowców. Łączy je to, że robią wielkie wrażenie i nie chodzi tylko o format.

  • Graffiti stworzone przez Banksy’ego prawdopodobnie w 2001 roku. Między innymi dzięki temu dziełu, udało się uzbierać 100 tysięcy funtów, by wesprzeć piłkarski klub w Meksyku.
    Banksy z reguły podejmuje trudne społecznie lub politycznie kwestie, ale tym graffiti podjął temat zapatystów – oddolnego ruchu walczącego o prawa zmarginalizowanej grupy społecznej. Często zdarza się, że temat boiska wykorzystywany jest metaforycznie, co jest widoczne także i tu.

  • W Neapolu można podziwiać mural przedstawiający argentyńskiego piłkarza Diego Maradonę. Powstał, by dać ludziom nadzieję, szczególnie młodym, którzy uważają, że w życiu nie mają szans na poprawę swojej sytuacji. Diego Maradona ma być dla nich inspiracją.

  • Ciudadela to dzielnica Buenos Aires, która uważana jest za jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie. Właśnie tam, na jednym z bloków  w Fuerte Apache znajduje się mural, który przedstawia  piłkarza Carlosa Tevéza. Malowidło umieszczone jest nad boiskiem, gdzie młodzi grają w piłkę nożną – niektórzy marzą o zostaniu gwiazdą światowego formatu. Inspiracja, to był jeden z celów, który przyświecał Martinowi Ronowi, autorowi malowidła.

  • W Rzymie, na ścianie starej piłkarskiej szkoły w dzielnicy Porta Metronia widnieje wielka postać Francesco Totti, kapitana AS Roma. To tam właśnie dorastał piłkarz, a mural miał być nie tylko pamiątką, ale i oznaką szacunku. Do tej pory nie wiadomo, kto dokładnie jest autorem malowidła, natomiast zauważono, że hołd Totti pojawił się dokładnie tego samego dnia, w którym drużyna AS Roma zremisowała z Lazio, odwiecznym sportowym rywalem.

  • New Balance i najlepsi gracze na świecie? Surowa stylistyka, płyta OSB, wizerunek sportowców jakby odrysowany z szablonu, niedokończony – wymyślono, że będzie to idealne tło do wywiadów. Piłkarzom bardzo się ten pomysł spodobał, czy dlatego, że lubią uliczny, nieco oldschoolowy styl?

  • Świat idzie do przodu, więc i sztuka graffiti się rozwija. Wielu artystów koncentruje się na tym, by w jak najbardziej realny trójwymiarowy sposób przedstawić swoje twórcze wizje. Piłka nożna jest wciąż dla artystów ważnym motywem! Emocje na stadionie, trafione bramki, kibice – tak, to też można pokazać malując to na asfalcie.

I sztuka, i piłka nożna wzbudzają wiele emocji. Połączenie tych dwóch żywiołów jest bardzo interesujące i bez względu na technikę, format czy talent autora malunku – inspiruje i pokazuje ducha walki, czyli to, co kibice tak cenią w piłce nożnej.

By | 2017-10-26T10:23:12+00:00 Październik 25th, 2017|Uncategorized|