Loading...

Sportowe postanowienia noworoczne

Nowy rok to czas, kiedy zawsze stawiamy przed sobą nowe wyzwania. Każda pora roku jest dobra na zwiększenie aktywności fizycznej, jednak ta związana z początkiem roku jest szczególna, bo podszyta grubą warstwą motywacji, a będąc sprawnym i szczęśliwym łatwiej jest osiągać zamierzone plany.

Łatwo powiedzieć: nowy rok – nowy start, więc wszystko jest możliwe. Szkoda tylko, że obowiązki i długość doby pozostają niezmienne. Nawet jeśli nie wierzysz w noworoczne postanowienia i w to, że kolejna zima coś zmieni, możesz uwierzyć w siebie. I w to, że warto stawać się lepszym. Bo tak naprawdę nie ma znaczenia, czy Twój zapał do działania wystrzeli wraz z sylwestrowymi fajerwerkami, czy pojawi się dopiero po stopnieniu śniegu.

Jaki masz przed sobą cel?

Niezależnie od tego, czy chcesz dopiero zacząć swoją przygodę ze sportem, czy po prostu podnosisz poprzeczkę, jeśli ustalisz dokładny plan i będziesz się go konsekwentnie trzymać, to Twój sukces jest gwarantowany!

Od czego zacząć?

Twój cel musi być osiągalny i dopasowany do Twoich możliwości. Poprawa siły, wytrzymałości i formy powinna być punktem wyjściowym i Twoim narzędziem do walki. Zacznij od czegoś lekkiego, żeby szybko nie stracić chęci i zapału. Sprawdź swoją wytrzymałość. Zobacz ile kilometrów jesteś w stanie przebieg lub przejść i stopniowo zwiększaj ten pułap. Droga do realizacji Twojego celu powinna być rozpisana w postaci planu, a wszelkie postępy warto notować. Jeżeli prowadzenie dzienniczka treningowego nie jest wystarczającą motywacją, znajdź ją w ludziach. Poszukaj trenera albo grupy. Na lenistwo i odpuszczanie ciężko też sobie pozwolić, kiedy wiadomość o Twoim postanowieniu rozniesie się wśród znajomych, rodziny i współpracowników. Dziel się swoimi zamiarami, osiągnięciami i przeżyciami na Facebooku lub Instagramie.

Jaką aktywność wybrać?

Przede wszystkim rób to, co lubisz! Zmuszanie się do ćwiczeń nie wyjdzie Ci na dobre, a najlepsze efekty zawsze osiąga się robiąc coś, co sprawia nam przyjemność. Jeśli lubisz pływać – zapisz się na basen. Uwielbiasz spacery – zacznij od zmiany swojej drogi do pracy. Wysiadaj dwa przystanki wcześniej, niż zazwyczaj i idź na piechotę. Zawsze marzyłeś, żeby zostać piłkarzem? Może nowy rok to najlepszy czas, żeby umówić się z kolegami na piłkę.

Nie poddawaj się!

Załóżmy, że odpuszczasz treningi. Jeżeli chodzisz na basen rano, przygotuj cały sprzęt i zostaw koło łóżka już poprzedniego wieczora. Jeśli biegasz po pracy, może wróć z niej biegiem, zanim rozleniwi Cię kanapa w domu. I zawsze w chwilach zwątpienia zapytaj siebie: czy zdarzyło mi się żałować, że poszedłem na trening? Jeżeli jesteś bliski wyrzucenia do kosza planu treningowego, wstrzymaj się z segregacją odpadów, aż nie dotrzesz do przyczyny niepowodzenia. Nie dajesz rady? Brakuje Ci czasu? Niewielu jest śmiertelników, którzy są w stanie zrealizować 100% założeń.  Życie czasami pisze różne scenariusze. Spójrz realnie na swoje możliwości i wybierz taki model przygotowań, który jest do spełnienia.

Może warto wyznaczyć sobie jakąś nagrodę za osiągnięcie jakiegoś celu? Weekend w wymarzonym miejscu? To dopiero motywacja!

Znajdź swoje zwierciadło rozwoju!

Najlepsza motywacja, to podwójna motywacja! Znajdź kogoś, z kim będziesz wspólnie się rozwijać i z kim pokrywają się Twoje noworoczne postanowienia. Wspólne treningi o odpowiednim tempie i dystansie będą najlepsze dla was obojga. Możecie razem konsultować swoje codzienne wątpliwości, nawzajem dodawać sobie energii i wspierać się o każdej porze.

Pamiętaj, że niezależnie od celu najważniejsza jest wytrwałość! Trzymamy kciuki!

By | 2018-01-02T10:53:11+00:00 Styczeń 2nd, 2018|Uncategorized|